דרכים עתיקות – דרך הבשמים

ההיסטוריה של דרך הבשמים כפרויקט מורשת עולמית

 נושא 'דרך הבשמים' נמצא על שולחן הדיונים כפרויקט פיתוח אפשרי בנגב במשך עשרות בשנים. עם הזמן התפתח מותג בין לאומי בשם "דרך הבשמים" כמו מותג דומה במרכז אסיה הנקרא "דרך המשי". הנושא נמצא על שולחן הדיונים של UNESCO  כמותג המציג תפיסה היסטורית – ארכאולוגית – סביבתית  – תיירותית. בשנת 1999/2000 החליט המשרד לשיתוף פעולה אזורי בראשות השר פרס (ביוזמת היועץ רפי בנבנשתי) לקדם פרויקט של שיתוף פעולה עם ירדן בשם 'דרך הבשמים'. הנושא קודם גם על ידי השרים מילוא וליבני.

אפשרות השת"פ האזורי עם ירדן והפלשתינים בנושא דרך הבשמים מפטרה לעזה נמצאה על שולחן הדיונים מאז תחילת שנות ה- 90.  במגעים עם הירדנים התברר שיש בירדן הסתייגויות מהנושא בגלל חששות שגורמים בישראל מנסים לבסס תיירות בנגב על פטרה מבלי שיהיה לירדנים כל יתרון כלכלי מהעניין. בשנת 1999 הסכימו הירדנים לבדוק פיתוח הנושא בתנאי שהתיירים שיגיעו מישראל בדרך הבשמים ישהו לפחות יומיים בירדן. השר לפיתוח אזורי מינה וועדה לקידום פרויקט האזורי "דרך הבשמים" להכין תוכנית אב תיירותית לפיתוח מותג דרך הבשמים. המטרה המרכזית של הפרויקט היייתה לא רק הגברת שיתוף הפעולה עם ירדן אלא בעיקר שידרוג נכסי התיירות של הנגב. שידרוג הנכסים נועד לבסס את פיתוח ענף התיירות בנגב ובערבה. ענף זה הוא הענף היחיד עליו אפשר לבסס תוספת תעסוקה באזורים אלה.

שידרוג נכסי התיירות של הנגב יעשה בחזית רחבה של צעדים: 1) על ידי מאמץ למתג את "דרך הבשמים" בארץ ובחו"ל והגשת בקשות לאונסקו ואיקומוס להכיר בדרך כדרך תרבותית ומסחרית עתיקה (מורשת התרבותית העולמית) שיש לה חשיבות תיירותית עולמית. 2) מסע הסברה בארץ ובחו"ל על דרך הבשמים במשמעות הרחבה שלה. 3) הכנת תוכנית פיתוח תיירותית – סביבתית ל"ארץ דרך הבשמים" (הנגב והערבה) שתכלול המלצות על הגדלת ההשקעות בתיירות (עד 3,000 חדרי מלון חדשים בעיקר במצפה רמון). 4) הפעלת אמצעי שימור ופיתוח של נכסים סביבתיים ותיירותיים בנגב (כולל הערים העתיקות). 5) הכנת תשתית והרחבת מתקני התיירות בנגב. 6) פתיחת מעבר צופר במרכז הערבה לתנועת תיירות על דרך הבשמים בישראל ובירדן.

המשרד לשיתוף פעולה אזורי (בליווי היועץ בנבנשתי) הדריך ומימן הכנת התיק לאונסקו להכיר בארבע ערים בנגב: עבדת, ממשית, חלוצה ושבטה ובקטע דרך הבשמים העובר בנגב עם המצדיות שלו הבנויות לידו כאתרי מורשת עולמית. בשנת 2005 הכירה אונסקו באתרים.

חזון דרך הבשמים – בנבנשתי 1999/2000  דרך הבשמים

פרסומים של בנבנשתי בנושא דרכים עתיקות

דרך הבשמים בעולם העתיק פרט לרומא

עבודת מ.א.השפעת גורמים פוליטיים וכלכליים על היקף המסחר במוצרי מותרות ומסלוליו בתקופת האימפריה הרומאית

הדוקטורט מוסדות כלכליים במסחר האשורי העתיק במאות ה-20 עד ה-18 לפה"ס

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s