המשרד לשיתוף פעולה אזורי 1999-2001

 המשרד לשיתוף פעולה (שת"פ) אזורי הוקם באמצע שנת 1999. בראש המשרד עמד בראשיתו השר שמעון פרס. ליד המשרד פעלה ועדת שרים לשיתוף פעולה אזורי שהוקמה באמצע אוקטובר 1999.

המשרד הופקד על עבודת המטה לגיבוש עמדת ישראל בנושא שיתוף הפעולה האזורי, ייזום פרויקטים אזוריים ובעקבות אישורם על ידי ראש הממשלה, תיאום ביצועם על פי העניין.

אבי גיל ביחד עם רפי בנבנשתי עסקו בבניין המשרד ובגיבוש תוכנית העבודה שלו, המבנה והתקציב. אבי גיל התמנה למנכ"ל המשרד ורפי בנבנשתי ליועץ מיוחד לשר ואחראי לפעילות יחידות המשרד (ראה מבנה המשרד במסמך המצורף על המשרד לשת"פ אזורי 1999-2001). אבי גיל פרש מהמשרד במרץ 2001 ורפי בנבנשתי בדצמבר 2001.

המשרד עסק ברשימה ארוכה של פעולות בתחום המדיניות והפרויקטים (ראה רשימה במסמך המצורף על המשרד). מבין הפרויקטים יש לציין את : 'מובל השלום' מים סוף לים המלח הנמצא בבדיקת היתכנות נרחבת על ידי הבנק העולמי ומלווה על ידי וועדה משותפת לישראל, ירדן והרשות הפלשתינית (ראה מצגת השקת הפרויקט משנת 2000); פרויקט דרך הבשמים הסתיים בהכרת הערים העתיקות בנגב כמורשת עולמית בשנת 2006 (ראה מצגת השקת הפרויקט משנת 2001); פרויקט המעבר הקבוע שעדיין נמצא ברשימת הנושאים להסכם עם הפלשתינים (ראה מצגת משנת 2001); הסכמי ה – Qualified Industrial Zones – QIZ  עם ירדן ומצרים. לפי הסכמים אלה יזמים המקימים מפעלים ליצוא לארה"ב באזורי תעשייה מסוימים פטורים ממכס בארה"ב, אם עומדים בתנאים של רכישה של תשומות בהיקף מסויים מישראל. לפי הסכמים אלה מפעלים מעסקים עשרות אלפי עובדים בירדן ובמצריים ומייצאים סחורות בהיקף של מיליארדי דולרים בשנה.

בנוסף לפרויקטים הגדולים בוצעו עשרות פרויקטים קטני היקף המתקיימים עד היום כמו: הסדרי עבודה של 300 עובדים יומיים ירדניים באילת; שת"פ בין חקלאי הערבה הירדנים והישראליים בנושא גידולים חקלאיים, בארות מים והגנת הצומח כולל הדברת הזבוב הים תיכוני;  שת"פ עם חקלאי עזה בנושאי וטרינריה, הגנת הצומח, איכות התוצרת, שיווק ויצוא תוצרת חקלאית וכולי; 'להציל ילד' מפעל של ניתוחי לב של ילדים פלשתינים עם מומים מולדים מעזה; שת"פ עם ירדן בנושא ניקוי הירדן הדרומי.

בניתוח לאחר מעשה מתברר שהפעילות של שת"פ אזורי נתקלה בקשיים גדולים שבלמו את היקף וקצב השת"פ. בין הגורמים הבולמים ניתן לציין את: הגורמים הפוליטיים של חוסר אמון בתהליך השלום ונחיצותו; גורמים ביטחוניים שחששו מפני החשיפה לסיכונים המתלווה לפעילות כלכלית משותפת או פתיחה חופשית יותר של הגבולות; אינטרסים משוריינים של עובדים או גורמים בענפים שהיו נחשפים לתחרות עם גורמים כלכליים מעבר לגבול; פעילות סיכול מוגברת של משרדי הממשלה שבטריטוריה שלהם היו הפרויקטים; ופעילות סיכול מוגברת של משרד האוצר שחשש מהפריצה התקציבית האפשרית מפרויקטים חדשים. הבלימה של התפתחות הפרויקטים הייתה משני צידי הגבול. הגורמים השותפים מעבר לגבול נבלמו: על ידי הדעה שהפרויקטים מקדמים נורמליזציה עם ישראל לפני שהבעייה הפלשתינית נפתרת; על ידי גורמים כמו האחים המוסלמים שהתנגדו לתהליך השלום ונלחמו עם מבצעי הפרויקטים; ועל ידי הבירוקרטיה.

 שרי המשרד לשיתוף פעולה אזורי

שם

תפקיד

תחילת הכהונה

סיום הכהונה

מפלגה

שמעון פרס

השר לשיתוף פעולה אזורי

6  ביולי 1999

7 במרץ 2001

ישראל אחת

ציפי לבני

השרה לשיתוף פעולה אזורי

7  במרץ 2001

29  באוגוסט   2001

הליכוד

רוני מילוא

השר לשיתוף פעולה אזורי

29  באוגוסט  2001

28  בפברואר  2003

מפלגת המרכז

המשרד לשיתוף פעולה אזורי 1999-2001

מצגת מובל השלום 2000

שרטוט מובל השלום ומפעלים נלווים

מצגת דרך הבשמים 2001

דוח הועדה – המעבר הקבוע

מצגת – המעבר הקבוע

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s